tr
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Renowacja podłóg, schodów oraz tarasów. Kiedy i dlaczegojest konieczna?

COUNTRY-4-v3__ScaleWidthWzE0NDBd-1024x875

Drewniane powierzchnie – podłogi, schody czy tarasy – są nieodłącznym elementem wielu domówi mieszkań. Drewno, dzięki swojemu naturalnemu wyglądowi, dodaje wnętrzom przytulności, a przestrzeniom zewnętrznym zapewnia unikatowy design. Jednak mimo swoich niezaprzeczalnych zalet jest to materiał podatny na uszkodzenia. Zarysowania, wgniecenia oraz odpryski to tylko kilka z problemów, które mogą przybywać z czasem. Warto więc zastanowić się nad kwestią renowacji tego typu powierzchni. Dlaczego jest to tak ważne? O tym przeczytasz w dalszej części wpisu. Zapraszamy!

Dlaczego renowacja powierzchni drewnianych jest tak ważna?

Odnowienie powierzchni drewnianych to nie tylko kwestia ich idealnego wyglądu, ale przede wszystkim ochrona materiału przed pogłębiającymi się uszkodzeniami. Oto najważniejsze powody, dla których warto je przeprowadzać:

  • zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi – wilgocią, zmiennymi temperaturami promieniowaniem UV, które mogą prowadzić do wypaczenia, blaknięcia czy pękania drewna, szczególnie na tarasach,
  • wydłużenie trwałości – regularne działanie pozwala zachować praktyczność powierzchni na długie lata,
  • komfort użytkowania – zadbane podłogi, schody, tarasy to nie tylko estetycznie wyglądające powierzchnie, ale też zapewniające bezpieczeństwo ich użytkownikom.

Interesuje Cię renowacja podłogi drewnianej? Warszawa, Otwock, Lesko, Sanok i wiele innych miejscowości – działamy w Polsce, odnawiając również schody czy tarasy.

Kompleksowa renowacja podłóg drewnianych

Podłogi drewniane, choć należą do niezwykle trwałych, z biegiem czasu ulegają naturalnemu zużyciu. Intensywne użytkowanie prowadzi do powstawania zarysowań, przetarć, a także stopniowego blaknięcia powierzchni. Nieuniknione zmiany wynikają też z wpływu czynników zewnętrznych, takich jak temperatura, promieniowanie UV czy wilgotność powietrza. Dlatego wówczas warto odświeżyć drewno.

Kiedy konieczna jest renowacja?

Odnowienie desek jest konieczne, gdy widoczne są głębsze zniszczenia, których nie da się usunąć domowymi metodami. Przyda się również w momencie, kiedy ich powłoka ochronna straciła swoje właściwości.

Przebieg odnawiania parkietu

Renowacja podłóg obejmuje cyklinowanie, które polega na starciu wierzchniej, zniszczonej warstwy drewna. Dzięki temu możliwe jest wygładzenie powierzchni, usunięcie rys oraz przygotowanie jej do nałożenia nowych powłok ochronnych. Do tego stosuje się lakiery lub oleje, które nie tylko przywracają podłodze piękny wygląd, ale również zabezpieczają ją przed dalszymi uszkodzeniami. Wypełnia się wtedy także ubytki i mniejsze szczeliny.

Renowacja schodów drewnianych od A do Z

Schody drewniane są piękne, niezwykle praktyczne i przede wszystkim trwałe, jednak ze względu na intensywność ich eksploatacji szybko się zużywają. Widoczne rysy, wgniecenia czy zabrudzenia od obuwia to znak, że potrzebują odświeżenia.

aranz_K470_www

Jak odnowić schody drewniane?

Renowacja schodów wymaga precyzji i odpowiednich narzędzi. Rozpoczyna się ją od dokładnego oczyszczenia powierzchni z zabrudzeń, starych farb lub lakierów, przy użyciu mniejszych cykliniarek ewentualnie szlifierek ręcznych, co pozwala uzyskać gładką bazę. Następnie wszelkie ubytki i pęknięcia zostają wypełnione szpachlą dopasowaną do koloru nawierzchni, a po jej wyschnięciu wszystko jest ponownie szlifowane. Na tak przygotowane schody nakłada się warstwy ochronne, takie jak lakiery zapewniające trwałą, błyszczącą lub matową powłokę, oleje podkreślające naturalny wygląd oraz nadające matowe wykończenie lub bejce zmieniające kolor drewna bądź uwydatniające jego usłojenie. Na koniec warto zadbać o detale, dopracowując krawędzie i trudno dostępne miejsca.

Efekty

Po odrestaurowaniu schody odzyskują estetyczny wygląd, są gładkie i odporne na uszkodzenia, co sprawia, że służą użytkownikom przez długie lata. To czasochłonny proces, ale efekt końcowy w postaci eleganckich stopni rekompensuje włożony w to wysiłek. Chcesz odnowić swoje schody drewniane? Lesko, Sanok, Otwock czy Warszawa – w Opiela Parkiety mamy dwie siedziby, dzięki czemu możemy zadowolić wielu klientów w woj. mazowieckim bądź podkarpackim. Zapraszamy do kontaktu!

Renowacja tarasu drewnianego – o niej też nie wolno zapomnieć!

Tarasy są wyjątkowo narażone na działanie deszczu, słońca czy mrozu. W efekcie na deskach mogą pojawiać się pęknięcia, odbarwienia oraz odpryski. Dlatego warto o nie odpowiednio zadbać i wykonać ich odrestaurowanie.

Proces odnowy tarasu drewnianego

Jeśli powierzchnia tarasu jest nierówna, matowa lub widoczne są na niej plamy – czas na renowację. Odnowienie polega na dokładnym oczyszczeniu, a następnie szlifowaniu tarasu, by usunąć wszelkie uszkodzenia oraz wyrównać go. Następnie nakłada się impregnat, którego zadaniem jest ochrona drewna przed wilgocią.

Efekty odnowienia nawierzchni

Renowacja starego tarasu wykonanego zarówno z desek krajowych, jak i egzotycznych, pozwala zachować naturalny wygląd oraz pierwotny, intensywny kolor. To doskonała opcja, która zwiększa trwałość powierzchni dzięki zastosowaniu środków ochronnych zabezpieczających przed wilgocią, promieniowaniem UV czy uszkodzeniami mechanicznymi. Odnowienie poprawia funkcjonalność, eliminując wszelkie uszkodzenia, w tym pęknięcia, ponadto zwiększa bezpieczeństwo, usuwając śliskie naloty, plamy i drzazgi. Dodatkowo proces ten chroni nawierzchnię przed wpływem czynników atmosferycznych, podnosi komfort użytkowania, ale też może zwiększyć wartość nieruchomości, czyniąc taras atrakcyjnym elementem przestrzeni zewnętrznej.

Oto krótkie podsumowanie najważniejszych zagadnień dotyczących procesu renowacji drewnianych powierzchni w postaci tabeli.

PowierzchniaEtapy renowacji ZaleceniaMateriały
wykończeniowe
Najczęstsze
usterki
Efekty i korzyści
renowacji
Podłogi
drewniane
1. Usunięcie
starych powłok (np.
lakieru)
2. Cyklinowanie
parkietu
3. Nakładanie
produktu
wykańczającego
Sucha i czysta
powierzchnia
Oleje, lakiery, woski, bejcezarysowania, pęknięcia,
szczeliny, odpryski,
wilgotność prowadząca
do wypaczeń
Odnowienie podłogi,
przedłużenie jej trwałości, możliwość zmiany
koloru/wykończenia
Tarasy
drewniane
1. Czyszczenie
powierzchni
2. Szlifowanie
3. Impregnacja
Stosowanie
środków odpornych na
czynniki atmosferyczne,
regularna konserwacja
Oleje do drewna,
impregnaty wodoodporne
odpryski, wypaczenie,
przebarwienia, pęknięcia,
łuszczenie się powłok
ochronnych
Poprawa odporności na
czynniki atmosferyczne,
zwiększenie bezpieczeństwa
użytkowania, przywrócenie
naturalnego wyglądu drewna
Schody
drewniane
1. Usunięcie starej
powłoki
2. Szlifowanie
etapowe (grubo- i
drobnoziarnisty
papier)
3. Malowanie lub
lakierowanie
Staranność w narożnikach i trudno dostępnych
miejscach, stosowanie
antypoślizgowych
wykończeń
Lakiery, oleje, farby, maty
antypoślizgowe
wgniecenia, ślady butów,
wyślizgane stopnie,
odpryski lakieru,
nierówności, uszkodzenia mechaniczne (ubytki)
Gładka, odporna na uszkodzenia powierzchnia,
odświeżony naturalny wygląd

Odrestaurowanie tego typu powierzchni, w tym podłóg, schodów czy tarasów jest niezbędnym krokiem, aby zachować ich nienaganny wygląd, trwałość i użyteczność przez długie lata. Regularne odnawianie drewna to inwestycja, która pozwala cieszyć się jego naturalnie pięknym usłojeniem oraz barwą, ale również zapewnia właściwą ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W celu osiągnięcia najlepszych efektów warto powierzyć te prace specjalistom. Oni zadbają o profesjonalne zabezpieczenie konstrukcji, przywracając drewnu pierwotny wygląd.